Veľa šéfov sú ako deti, nikdy neviete, s čím vás prekvapia

Autor: Miroslav Chovan | 10.4.2014 o 9:20 | Karma článku: 6,34 | Prečítané:  782x

V panelovom dome býval jeden dobromyseľný človek. Vedel nádhene maľovať. Vedel aj nádherne písať. Jedného dňa si povedal, že urobí niečo pekné pre všetkých susedov. Druhého rána sa všetci susedia zobudili a pri odchode z bytov ich čakalo prekvapenie.

Notre Dame de ParisNotre Dame de ParisZdroj: sk.wikipedia.org

 

Tým prekvapením boli nové menovky na všetkých dverách. Všetci mali nové a krásne namaľované menovky. Na tretí deň som našiel tohto človeka sedieť nešťastného nad kôpkou papiera. Boli to tie menovky. Veľa susedov sa u neho prestriedalo a vynadalo mu za nové menovky. Chceli od neho naspäť tie svoje. Tie, ktoré si sami vyrobili. Nechápal, prečo sa na neho všetci hnevali. Veď boli tak pekné a stálo ho to toľko námahy. Veď im chcel iba dobre.

Háčik bol v tom, že sa o svojom zámere neporozprával vopred so žiadnym susedom. Tí ľudia si pripravili svoje menovky sami a boli na ne hrdí, aj keď neboli ani zďaleka také pekné, ako tie, ktoré pripravil pre nich nešťastný umelec. Náš umelec sa na všetkých nahneval lebo neocenili jeho snahu. A odvtedy sa ku všetkým správal chladne.

Žiaľ veľa začínajúcich šéfov sa správa podobne. Zmyslia si niečo urobiť. Nikomu nič nepovedia, a tešia sa, ako všetkých prekvapia. Urobia pre svojich ľudí "menovky", teda zmenu, ktorú nikto nečakal a nedokáže oceniť. ke´d ľudia zenu nepríjmu, vinia ich z neprispôsobivosti. V skutočnosti sú prekvapenia to posledné, čo od šéfov ľudia očakávajú. Vízia a smerovanie šéfa musia byť jasné a šéf je priam povinný svoje zámery s ľuďmi zdieľať. Veď ako vám môžu ľudia pomôcť dosiahnuť cieľ, ak nevedia, aký máte cieľ? Ako môžu ľudia prijať "šéfovské novinky", ktorých výhody pre seba nepoznajú, ale musia preto zahodiť svoje predchádzajúce nápady, na ktoré sú hrdí? A to navyše ak stále fungujú?

Ľuďom môžete zmenu nanútiť. Podobne ako náš umelec svojim susedom. Ak však nemáte ich súhlas, vždy budú zmenu odmietať alebo ohovárať, aj keby bola sebalepšia. Jednoducho preto, že nemali príležitosť sa so zmenou stotožniť. Pripraviť sa na ňu a porozumieť jej. Nevedia, čo im zmena prinesie a naviac sa musia vzdať kúska svojho úspechu.

Každý šéf musí začať svoju prácu s tým, že každému jasne VYSVETLÍ svoj zámer, odôvodní PREČO a ZAHRNIE svoj TÍM do jeho REALIZÁCIE. Začínajúci šéfovia si často myslia, že ich podriadení sú tam pre neho. Omyl! Šéf je v práci pre svojich ľudí. Šéf dodáva tímu víziu budúcnosti, vyšší cieľ. Chráni svoj tím a dodáva energiu. Zrkadlí cieľ, ktorému sa rozhodnú všetci uveriť, a pre ktorý budú pracovať. Šéf má byť oporou svojim ľuďom.

Každý šéf chce postaviť katedrálu. Dobrý šéf vie akú a ako bude vyzerať. Avšak hranica medzi úspechom a neúspechom je v tom, či ľudia stavajú iba múr alebo stavajú katedrálu s ním. Aj keď šéf nepovie svojim ľuďom prečo majú nosiť tehly, všetci pochopia, že sa stavajú múr. Ale niekto začne hovoriť, že stavajú väznicu. Ďalší si pomyslia, že vlastný hrob. A to, akú majú predstavu o vznešenosti svojej práce, taká je ich motivácia.

Povedzte vždy svojim ľuďom, akú katedrálu staviate. Poraďte sa s nimi, ako vedia prispieť. Overte si, že dokážu byť na také dielo hrdí. V čom bude veľkolepé a ako ho spoločne postavíte. Povedzte v čom je každý člen tímu dobrý a čo od neho očakávate. Chcite, aby každý vedel, aké dielo vznikne možno ešte za ich života. Hovorte každému, aká je dôležitá jeho úloha, ako to celé do seba zapadá, aby vzniklo to veľkolepé dielo.

Vážení začínajúci šéfovia, to posledné, čo od vás váš tím chce, je prekvapenie. Váš tím chce robiť kvalitnú prácu. Dielo veľkolepé, na ktoré budú môcť byť hrdí. Neprekážajte im, ale podporujte ich! Vašou povinnosťou je stále pripomínať tento cieľ aby nikto nezabudol, čoho súčasťou je ich múr a prečo vláčia tehly. Vašou povinnosťou je vytvoriť tímu podmienky pre kvalitnú prácu. Čistite im cestu. Rozprávajte všetkým okolo, aké veľkolepé dielo stavajú. Chváľte ich za to, čo dosiahli. Robte všetko preto, aby cítili úspech a hrdosť. A samozrejme, prispejte aj svojou tehlou k dielu!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?