Nekontrolujte emócie, kontrolujte svoje konanie pod ich vplyvom

Autor: Miroslav Chovan | 19.3.2014 o 8:31 | Karma článku: 5,37 | Prečítané:  992x

„Problém väčšiny ľudí spočíva v tom, že stratili kontrolu nad svojimi emóciami. Sú to emócie, ktoré kontrolujú správanie človekam, a nie naopak." D. M. Ruiz Určite to poznáte, chlapík s hladkým čelom, chodiaca enciklopédia, stojí v predajni pred pultom syrov a dumá piatu minútu, ktorý syr kupiť. Je úplne pokojný a nerozumie prečo ľudia naokolo repcú a strkajú do neho. Odrazu príde „bezkrký" odstrčí chlapíka bokom, v sekunde vyberie svoj balíček a ide ďalej.  

Bola to náhoda keď istý neurochirurg pri operácii poškodil časť mozgu zodpovednú za emócie. Zistili, že človek predtým srandista a prchký človek bol odrazu úplne pokojný. Žiaľ zistili zároveň, že má veľký problém sa rozhodnúť. Každá cesta, ktorú zvažoval bola logická a mala svoje výhody a nevýhody.

Žiaľ náhoda, skúsenosti a prieskum ukázali, že vysoko racionálny ľudia majú problém s praktickosťou a to najmä pre ťažkopádnosť rozhodovania. Vysoko racionálnym ľuďom totiž chýbajú emócie. Sú to práve emócie, ktoré nám pomáhajú sa rozhodovať - ovplyvňujú nás. Existuje aj protipól a to sú ľudia náladovo prchký. Týto sa zväčša rozhodnú v okamihu a ďalej o rozhodnutí nepremýšľajú. Problém je, že v rýchlosti a pod návalom emócií urobia často chybné rozhodnutia.

Ani jeden z uvedených typov rozhodovania nie je chybných. Je ale dôležité uvedomiť si, prečo sme urobili rozhodnutie, ako sme k nemu dospeli. Ak máte šéfa racionála pravdepodobne zabíja svoj tím nekonečnými analýzami, tabulkami a prieskumami. To môže byť v poriadku, pokiaľ ste na kľudnom trhu, kde rozhodnutie urobené o pol roka neznamená, že už ušli styri vlaky. Pokus dostať kéhoto človeka do stresu je odsúdený na neúspech, pretože z obavy z chybného rozhodnutia vec radšej zamietne. Najlepšie bude tomuto racionálovi vysvetliť časový horizont rozhodnutia a podložiť to racionálnymi argumentmi. Čas sa tak stane súčasťou argumentácie pre alebo proti. A pomôže vám dostať sa k rozhodnutiu včas.

Alebo máte šéfa „burana"? Tiež máte pocit, že je rozhodnutý skôr, ako vôbec otázku dokončíte? Neprepadajte panike z pocitu chaosu. Nepýtajte sa ho prečo sa tak rozhodol, ...najskôr to ani sám nevie. Jednoducho tak mu to lepšie pocitovo vyhovuje. Zakaždým, keď chcete rozhodnutie, pripravíte materiál on si ho ani neprečíta!? Emotívny človek potrebuje počuť argumenty vplyvu a rýchlosti. Zachovajte pravidlo „3:2:1". Problém na tri riadky, dve riešenia a jeden papier. Samozrejem niekedy sa treba odchýliť, avšak čím viac, tým ťažšie to budete mať. Akékoľvek čísla alebo analýzy dávajte až do prílohy, kde si ich môže prečítať niekto iný, alebo ktoré môže použiť, pokiaľ musí ísť presadiť riešenie „vyššie". Emotívny človek zväčša hľadá riešenia rýchlo aplikovateľné smerujúce k cieľu aspoň trochu. Balancuje rýchlosť a smer. Zásady sa zdajú byť niekedy proti logike.

Pravda je, že oba extrémy dokážu viesť tím k šialenstvu. Rozhodovanie racionálneho človeka sa dá prirovnať k lukostrelbe. Poctivo pripravený luk vytiahnuť z púzdra. Poskladať. Založiť tetivu. Vybrať vhodný šíp. Zamieriť. Natiahnuť tetivu a opäť zamieriť. Priamy výstrel, ... možno do čierneho. Emotívny človek pripomína let muchy. Lieta kade-tade. Naráža a mení smer. Hľadá cestu. Nakoniec možno tiež trafí.

Ste „buran"? majte pri sebe racionálneho dôverníka. Prinúťte sa počúvať ho. Pomôže Vám dosiahnuť priamejší let a menej chaosu. Ste vysoko racionálny? Dohodnite sa, že rozhodnete vždy do 7 dní. Ak sa neviete rozhodnúť, požiadajte svojho dôveryhodného „burana" o radu a vykročte.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?