Ako funguje poistenie cez internet (diel 2)

Autor: Miroslav Chovan | 2.1.2013 o 9:05 | Karma článku: 4,13 | Prečítané:  1097x

Stretávam sa často s otázkami, „je poistenie cez internet legálne?". „Môže byť platné poistenie urobené cez internet?". Je platná poistná zmluva bez podpisu? Aké doklady by som mal dostať od internetovej poisťovne?

Peniaze na webePeniaze na webeMiroslav Chovan

Poistenie sa riadi niekoľkými zákonmi. Je ich veľa a nebudem ich preto menovať. Súhra týchto zákonov umožňuje, že poistná zmluva je platná aj prijatím návrhu oboma zmluvnými stranami. Klient podáva návrh poisťovni prostredníctvom internetu alebo telefónu. Poisťovňa návrh odmietne alebo príjme. O prijatí návrhu informuje poisťovňa klienta vydaním potvrdenia o vzniku poistenia - poistky. Prijatie návrhu má právne účinky riadne podpísanej zmluvy. Z toho vyplýva záväzok pre klienta platiť dohodnuté poistné a poisťovňa poistne kryť klienta.

K prijatiu návrhu môže dôjsť niekoľkými spôsobmi a to podpisom zmluvy, zaplatením poistého alebo vyjadrením súhlasu, napríklad v telefóne.

Preto, ak uzavriete s poisťovňou poistenie cez internet alebo telefón ide o riadny právny úkon v zmysle Zákona o poisťovníctve, Občianskeho zákonníka a Zákona o poskytovaní finančných služieb na diaľku a pravdaže Zákona o PZP v prípade PZP poistenia.

Základné rozdiely a výhody internetovej poisťovne oproti bežným:
- rozsiahla možnosť elektronickej komunikácie (zabezpečeným nástrojom podobne ako bankový „internetbanking" alebo aj elektronickou poštou - email)
- spravodlivé ceny, žiadne zľavy pre „modré oči"
- dostupná každý deň a každú hodinu cez počítač aj mobilné zariadenia
- poistenie môže začať ihneď v okamihu dohodnutia cez web alebo telefón
- obhliadka škôd priamo u poškodeného doma alebo na dohodnutom mieste a čase, keďže nie sú predajné miesta, ktoré by sa dali nvštíviť
- platné dokumenty doručené elektronicky na e-mail bez čakania, stačí vytlačiť

Bežné poisťovne, označované tiež aj ako kamenné majú tieto výhody:
- cez internet dohodnete iba návrh poistnej zmluvy, ktorý je prijatý až zaplatením poistného, bez zaplatenia nič nie je záväzné
- návštevou obchodného miesta si mozete dohodnut aj cenu mimo bežného cenníka
- komunikácia je prevažne prísne papierová
- je miesto, kam môžete oprísť osobne a niekomu vinadať ak cítite tú potrebu
- nepotrebujete elektronickú adresu
- prakticky žiadna elektronická pošta a ponuky

Potvrdenie o zriadení poistenia poisťovňa môže poslať aj len elektronickou poštou - mailom, pokiaľ je tak dohodnuté. Poštou tak nemusíte dostať žiaden dokument, ale všetko môže byť doručené na mail. Internetová poisťovňa by mala zaslať najmä potvrdenie o uzatvorení poistenia s uvedením základných parametrov poistenia, link alebo výtlačok podmienok poistenia, bielu a zelenú kartu pri PZP, detaily pre vykonanie platby poistného.

Poistenie on-line cez makléra, ktorý predáva poistenie cez web je iné. Maklér na svojej stránke umožňuje dohodnúť si poistenie on-line, avšak procesy, ktoré stoja za vznikom poistenia sú totožné s procesom v „kamennej" poisťovni. T.j. návrh - platba - poistenie. Teda v prípade ponuky poistenia "kamennej" poisťovne.

Fakty o poistení cez internetovú poisťovňu:
1: Poistná zmluva nemusí byť podpísaná, aby sa poistenie mohlo začať a bolo platné.
2: Poistenie môže začať aj pred zaplatením poistného. Vznikajú povinnosti pre obe strany
3: Všetky dokumenty odoslané elektronicky sú platné, aj poistka, ak je tak dohodnuté.
4: Poistenie v internetovej poisťovni môže byť platné ihneď, ak si to klient žiada.
5: Dokladom o vzniku poistenia PZP je aj „Biela karta" pre SR a „Zelená karta" pre EU a to aj v prípade, že si ju vytlačí klient doma na vlastnej tlačiarni.

V ďalšom diely si povieme niečo o ochrannej dobe a možnostiach výpovede poistenia cez internet aj papierovo. Nedajte sa nachytať!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?