Ako funguje poistenie cez internet (diel 1)

Autor: Miroslav Chovan | 16.8.2012 o 8:50 | Karma článku: 3,89 | Prečítané:  849x

Stretávam sa často s otázkami, je poistenie cez internet legálne? Môže byť platné poistenie urobené cez internet bez podpisu papierovej zmluvy?. Aké doklady by som mal dostať pri poistení cez internet?

Peniaze na webePeniaze na webeMiroslav Chovan

Na úvod trochu teórie. Poistenie sa riadi niekoľkými zákonmi. Súhra týchto zákonov umožňuje, že Poistná zmluva je platná prijatím návrhu oboma zmluvnými stranami. Klient podáva návrh poisťovni prostredníctvom internetu alebo telefónu. Poisťovňa návrh odmietne alebo príjme. O prijatí návrhu informuje poisťovňa klienta vydaním potvrdenia o vzniku poistenia - poistky. Prijatie návrhu má právne účinky riadne podpísanej zmluvy. Poistenie môže byť tiež platné zaplatením poisteného. Preto poistná zmluva nemusí byť podpísaná (perom), aby bola platná.

To sú podmienky, ktoré umožňujú dohodnutie poistnej zmluvy prostredníctvom internetu a telefónu. Preto, ak uzavriete s poisťovňou poistenie cez internet alebo telefón ide o riadny právny úkon v zmysle Zákona o poisťovníctve, Občianskeho zákonníka a Zákona o ochrane spotrebiteľa pri poskytovaní finančných služieb na diaľku a pravdaže Zákona o PZP v prípade PZP poistenia.

Prístup poisťovní k predaju poistenia je rôzny. V zásade môžeme hovoriť o troch základných modeloch prístupov:

-         tradičná poisťovňa

-         maklér poisťovne a jeho internetová stránka

-         internetové poisťovne

- Tradičné poisťovne využívajú internet skôr iba ako doplnkový nástroj predaja. Umožňujú záujemcovi zadať základné parametre a odoslať do poisťovne ponuku. Ponuku následne musí klient prijať zaplatením. Ak nezaplatí, poistenie nevznikne. Poistenie vznikne až dňom prijatia peňazí na účet poisťovne. Po zaplatení posiela poisťovňa dokumenty poštou. Akékoľvek zmeny zmluvy musia byť riešené osobnou návštevou alebo tradičnou poštovou zásielkou.

- Makléri poisťovní musia sa napojiť na postup poisťovne, s ktorou majú spoluprácu. Na Slovensku zatiaľ iba tradičné poisťovne. Z toho dôvodu sú znaky totožné z tradičnou poisťovňou. Vzhľadom pre veľké množstvo údajov, ktoré je potrebné vyplniť prináša hlavne výhodu základného prehľadu konkurencie. Pri jednaní priamo s poisťovňou môžete niekedy dosiahnuť aj lepšie podmienky.

- Internetové poisťovne považuje internet a telefón za hlavné predajné cesty. Preto má všetky svoje procesy prispôsobené elektronickej komunikácii. Poistenie môže byť platné okamžite v tej sekunde, v ktorej bolo dohodnuté. Poistenie vzniká od dohodnutého termínu. Zaplatiť je možné aj neskôr. Dokumenty sú zasielané ihneď elektronicky emailom. O zmeny je možné žiadať elektronicky prihlásením cez zabezpečenú zónu poisťovne alebo aj cez email alebo telefón.

V ďalšom diely sa pozrieme na to, ako vzniká poistenie cez internet. Ako to funguje a na čo si dať pozor. Nedajte sa nachytať a poznajte, ako veci fungujú.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?