Kasko - oplatí sa vôbec havaríjne poistenie?

Autor: Miroslav Chovan | 17.2.2011 o 15:57 | (upravené 17.2.2011 o 16:27) Karma článku: 12,78 | Prečítané:  8350x

K čomu je vôbec dobré havarijné poistenie? Nie sú to len vyhodené peniaze? Havarijné poistenie (tiež označované ako kasko) slúži na krytie škôd spôsobených na vozidle. Nemýlte si ho s PZP.

Pri havarijnom poistení (tiež označované ako Kasko) ide o to, aby Vám boli kryté škody spôsobené na vašom vozidle, ktoré nekryje PZP iného vodiča. Príklad, máte nové auto a chcete, aby v prípade jeho krádeže ste si mohli za poistné kúpiť nové. Zaleje vám auto voda, zaplatí sa čistenie a podobne.

To poznáte, že auto malo svoju pôvodnú hodnotu iba do okamihu, kým ste auto vyplatili. Nuž je to skutočne tak a pri poistnom plnení to platí na 100%. Keď si dohadujete havarijné poistenie myslíte si, že keby niečo, vyplatia poistné a ja budem v pohode. Nuž ale keď dôjde na "lámanie chleba", zistíte že vôbec vám poisťovňa nevyplatí hodnotu nového auta. Odpočítajú akúsi amortizáciu, spoluúčasť, použiteľné diely a to čo zostane... nuž lepšie ako prstom do oka. Pomôže to, ale nie je to toľko, koľko sme si mysleli, že dostaneme. Prečo si myslíme, že dostaneme viac, ako poisťovňa vie, že nám vyplatí? Prečo by sme sa my klienti mali vzdelávať, by sme rozumeli, čo nám píšu? Nemala by sa poisťovňa učiť písať tak, aby sme my rozumeli?

Bývalý spolužiak mal havarijné poistenie. Poistil si autíčko na novú hodnotu vozidla, „veď fajn, keby niečo, vyplatia a ja si kúpim nové". Nuž ale realita bola iné. Nik mu nepovedal, ako sa to vlastne počíta, čo všetko odrátajú a čo všetko neuznajú. Za 6 ročné auto dostal 3 tisíc s vyjadrením „to auto po toľkých rokoch už nemalo takmer žiadnu hodnotu", a že môže byť rád, že dostal vôbec niečo. Že veď to zavinil sám tak čo sa má čo sťažovať. Nuž áno, nehodu spôsobil on, nuž ale nie nedbalosťou. To viete ľad, ani ho vidieť nebolo, darmo idete predpísanou rýchlosťou.

Všetko je v poistných podmienkach. To áno, ale ani ten predajca nerozumie čo to tam sú za pojmy. Výluky na výluky, k tomu ešte spoluúčasť... a to mu dali najvyššiu spoluúčasť, aby platil čo najmenej. Nech počítam, ako počítam, pre staršie auto je havarijné poistenie záplata na bolesť, júj, ale aká drahá, pravda? Platil 400 EUR ročne a čo dostal? 3000. Oplatí sa? Nuž áno, ale čo si myslel že dostane? Takmer toľko, že by si kúpil nové auto. Ako sa cítil, to už oni nevedia.

Hmmm ale načo dojednávať kasko, keď väčšina škôd sa dá uhradiť z PZP? To poznáte, príde priateľ, spíšete zápis a ide sa do poisťovne. Nerobte to, je to podvod!, ale veľa ľudí si povie "keď poisťovňa škodu uhradí a mne sa nič nestane, tak prečo nie?". Strašia nás nejakým Malusom a sankciami, no v skutočnosti nič nerobia. Sú radi, že sme u nich. Medzi nami vodičmi, vyhovuje nám to, pravda? Ale to že kvôli niekoľkým darebákom zvýšia cenu aj nám to už nám nevonia. Ešte že sa dá zmeniť poisťovňa bez preukazovania, že som ešte nikdy nebúral ;-)

Čo tým chcem povedať? Havarijné poistenie má svoj zmysel, definitívne. Avšak pokým poisťovne dovolia aby sa cez PZP kryli škody bez postihu, jeho význam bude vždy minimalizovaný a jeho cena sa nám bude zdať vždy neprimeraná. A to najmä vtedy, keď zistíte, že pokiaľ si uplatnite škodu z havarijného poistenia, hneď odoberú zľavu za vernosť a za priebeh bez škody. Máte pocit nespravodlivosti najmä preto, že vy sami často ani nemôžete za to poškodenie: ten, čo vaše auto nabúral ušiel, krupobitie ste tiež nevyvolali. Iste každá poisťovňa k tomu pristupuje inak. A tak sa trochu zaujímajme o to, kto to rieši ako.

Dobre si prečítajte, na akú hodnotu auto poisťujete, teda z akého základu sa poistenie počíta, na základe čoho určia hodnotu vozidla v čase nehody alebo krádeže. Zistite si, či skutočne má zmysel poisťovať auto na také či onaké riziká. Čo vám vyplatia pri krádeži a za akých podmienok. Možno zistíte, že ani nepotrebujete poistenie krádeže, lebo páchateľ nikdy nebude známy, možno ani nepotrebujete poistenie pre prípad živelnej udalosti, lebo záplava nebude dostatočne hlboká, zemetrasenie dostatočne veľké, vietor dostatočne silný, batožiny, lebo elektroniku nikdy nekryjú a k ostatným veciam bločky mať nebudete...

Jazdíte so starším autom iba občas aj to iba do vedľajšej obce? Keď do vás niekto nabúra, on vám zaplatí, no má pre nás význam havarijné poistenie, ak za krádež alebo zničenie takmer nič nevyplatia? Čo by nás malo motivovať k tomu, aby sme si platili nehorázne drahé havarijné poistenie?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?